Триповерхову будівлю на Грушевського, 4-Б у центрі Києва можуть знести, щоб на її місці реанімувати будівництво хмарочоса висотою в 160 метрів. В КМДА кажуть, що раніше будинок позбавили охоронного статусу за рішенням суду, повідомляє «Сьогодні».
За даними видання, хмарочос на Грушевського намагаються звести з 2003 року, коли компанія «Грааль» виграла інвестиційний конкурс та отримала дозвіл на будівництво експериментального готельно-офісного будинку. За всі ці роки компанії начебто навіть вдалося знести сусідню будівлю — на Хрещатику, 5.

Як повідомляв у своєму Facebook києвознавець Антон Короб, згадана компанія повязана з екс-міністром освіти України Дмитром Табачником.
«Вже багато років ця компанія, кінцевим бенефіціаром якої вважають колишнього міністра освіти Дмитра Табачніка, добивається цієї ділянки. У її планах було звести тут найвищий в Києві та Україні хмародер висотою 160 метрів на 48 поверхів. Проте після 2014 року вони принишкли. Було кілька підпалів» — писав він.
Також Короб вказує, що у травні цього року Київрада погодила на земельній комісії питання про передачу ТОВ «Грааль» земельної ділянки під цим будинком.
Чиновники КМДА запевняють, що зводити хмарочос в районі Хрещатика неприпустимо, але й наголошують, що старовинний будинок за рішенням суду вже не має охоронного статусу.
«Будинок на Грушевського, 4-б отримав статус пам’ятника архітектури, але власники подали позов до суду. Було виявлено, що охоронний статус будинок одержав з порушенням процедури. Міністерство культури виконало рішення суду і виключило цей будинок з реєстру пам’ятників. Український державний інститут культурного спадку підготував висновок, в якому сказано: житловий будинок по вулиці Грушевського, 4-б може бути віднесений до фонової забудови вулиці Грушевського і є рядовим об’єктом історичної забудови, який не має історичної та культурної цінності», – розповів Олександр Никоряк, директор департаменту культурної спадщини КМДА.
За даними «Сьогодні», експерти, які готували висновок, не знайшли ні відомих людей, які могли проживати в цьому будинку, ні іменитого архітектора, який брав участь в його будівництві.
Деякі активісти начебто планують судитися із забудовником, аби зберегти цю будівлю.
«Ми будемо відстоювати цю будівлю. Громадськість Києва категорично проти будь-якого будівництва на цьому місці. Його необхідно зберегти, як зразок довоєнної архітектури Хрещатика. Сподіваємося в цьому питанні більш детально розберуться депутати Київради і представники Міністерства культури України. Поява висотки в цьому місці суперечить усім нормам законодавства. Навіть якщо суд зняв охоронний статус з цього об’єкта, то це ще ні про що не говорить! Ми будемо домагатися присвоєння будівлі охоронного статусу. Будемо працювати в юридичній площині, а також звертатися до прокуратури Києва», – наводить видання слова Олени Терещенко, екс-депутатки Київради.
Редакція Kyiv Media намагається отримати коментарі з приводу можливого знесення вказаного будинку.
Особняк роботи київських архітекторів В. Ніколаєва, О. Шварценберга та С. Рикачова по вулиці Грушевського, 4 Б, зведено 140 років тому. Його називають прикладом ранньої забудови центру, яка майже ніде не збереглася. Він має унікальний внутрішній дворик, тильним фасадом будинок прилягає до Бегічевої (Іванівськоі) гори, до схилу якого перекинуто місток.
За будинком також розташовано «стежку Хо Ши Міна», якою колись футбольні фанати скорочували шлях з верхнього виходу станції метро «Хрещатик» до стадіону «Динамо». Двір був місцем спілкування неформалів, тут з’явилася «стіна Цоя» та багато інших графіті, у закинутому будинку влаштовувались сквоти.
Як ми повідомляли, будинок Сікорського доводився до аварійного стану через бездіяльність Міноборони.
Фото: Фейсбук, Сьогодні, gk-bank.livejournal.com