У Білому домі “відкриті” для надання Україні крилатих ракет дальнього радіуса дії Joint Air-to-Surface Standoff Missile (JASSM), які додадуть F-16 бойової потужності. Таким чином адміністрація Білого дому допоможе Києву набрати подальші оберти у боротьбі з РФ.
Що відомо про JASSM
Ракети JASSM розробляє американська компанія Lockheed Martin, яка також виробляє винищувачі F-35. Програма виробництва цих ракет стартувала 1995 року, після згорнутої програми, через високу вартість, AGM-137 TSSAM. Метою розробки була малопомітна високоточна ракета великої дальності, що забезпечує можливість застосування носієм без заходу в зону ураження ППО противника і має значно знижену щодо TSSAM вартість.
Перші випробування ракети були невдалі, однак у квітні 2003 стендові відпрацювання нового виду зброї були успішно завершені. Перші два льотні випробування в травні 2003 були аварійними через проблеми з двигуном та пусковим пристроєм. Остаточну сертифікацію до військової експлуатації на В-52 ракета отримала в жовтні 2003 року. Пізніше ракету інтегрували до ударних літаків, таких як F-16 та F-35.
Після початку виробництва ракети застосовувалися вкрай рідко, а також були передані лише обмеженому колу союзників. Серед таких країн: Польща, Австралія та Фінляндія. Окрім того, Японія та Нідерланди хочу купити ці ракети в липні 2024 року, а переговори про це ведуть також Німеччина, Греція, Румунія та Данія.
При цьому такі ракети були передані тільки кільком близьким союзникам американців. Серед таких країн: Польща, Австралія та Фінляндія. Водночас Японія та Нідерланди підписали угоди про купівлю ракет у липні, і їхнє постачання очікується найближчими роками. Німеччина, Греція, Румунія та Данія також ведуть переговори щодо купівлі ракет.
Коли ракета отримала бойове хрещення
JASSM вперше був використаний під час ракетних ударів по Сирії 14 квітня 2018 року під час Громадянської війни в Сирії. Два бомбардувальники B-1 Lancer випустили 19 ракет JASSM у рамках ударів по трьох цільових об’єктах сирійського уряду, які вважалися місцями виробництва хімічної зброї. Усі 19 ракет JASSM були випущені по дослідницькому центру в Барзі, який був знищений під час удару.
За даними російських державних ЗМІ, дві ракети, що не розірвалися, були знайдені Сирійською армією та передані до Росії для вивчення.
27 жовтня 2019 року, наприкінці рейду в Бариші для захоплення або вбивства Абу Бакра аль-Багдаді, тодішнього лідера терористичної організації Ісламська держава Іраку та Леванту (ІДІЛ), було використано кілька ракет AGM-158B для повного знищення комплексу, де відбувалася операція. Це був другий випадок застосування цієї ракети в бойових умовах.
Технічні характеристики
- Ракета JASSM здатна знищувати цілі в радіусі 370 кілометрів. Також є окремі модифікації ракети, які здатні досягати цілі на відстані до 980 кілометрів.
- AGM-158 JASSM-ER б’є на відстань до 980 кілометрів. Таким чином можливі влучання у глибокий тил Росії.
- AGM-158C LRASM може бити на відстань до 370 км. Головна її перевага у непомітності в радіолокаційному, інфрачервоному та інших областях спектра спостереження.
- AGM-158B-2 може бити на рекордну відстань 1900 км. Проте ці ракети лише почали виробляти у 2022 році, тому їхня кількість менша, ніж в інших екземплярах.
Якщо Україна отримає JASSM, то це будуть найбільш далекобійні ракети на її озброєнні. Поки що союзники надавали українським захисникам лише ті ракети, які здатні досягати цілей у радіусі 300 кілометрів.