В інтерв’ю на телеканалі TVN24 міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що  його український колега Андрій Сибіга обіцяв прогрес у цьому питанні до 1 листопада, однак не дотримався обіцянки.

Маю сказати, що я розчарований, тому що міністр закордонних справ України пообіцяв мені прогрес у цьому питанні до Дня всіх святих. Час сплив – прогресу немає. Ми вважаємо, що ховати тіла навіть ворогів за християнським обрядом є частиною європейського культурного кодексу. І Україна, схоже, погоджується з цим, оскільки дозволила ексгумувати 100 тисяч солдат вермахту, які прийшли туди як загарбники, – зазначив Сікорський.

Він додав, що єдине, чого потребує польська сторона – це згоди на повернення до ексгумацій, які були призупинені у 2017 році.

За словами теперішнього міністра закордонних справ Андрія Сибіги, Україна покладає великі сподівання на польське головування в Європейському Союзі.

29 серпня 2024 року в ефірі Польського радіо міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявив: «Без вшанування жертв Волині, Україна не увійде до ЄС».

Днем пізніше, 30 серпня 2024 року, прем’єр Дональд Туск підтримав свого міністра, сказавши: «Україна так чи інакше повинна буде виправдати польські очікування. Вона не буде членом ЄС без згоди Польщі».

У політичних кулуарах заговорили про те, що Польща може використати своє головування у Раді ЄС, яке починається 1 січня 2025 року для тиску на Україну у питанні Волині.

23 вересня 2024 року президент Польщі в ефірі Polsat News теж прокоментував слова міністра оборони. Анджей Дуда заявив, що Путін напав на Україну, щоб зупинити її інтеграцію в Євросоюз.

Якщо хтось говорить, що буде блокувати доступ України до Європейського Союзу, то тим самим вписується в політику Володимира Путіна, – сказав Анджей Дуда, додавши, що також в інтересах України знайти порозуміння з Польщею у всіх важких питаннях, у тому числі історичних.

Водночас віцепрем’єр-міністр Польщі Кшиштоф Гавковський в ефірі польського Радіо ZET заявив, що виступає категорично проти ідеї збивати російські ракети з Польщі над територією України.

Представник блоку “Лівиця” наголосив, що такі заклики президента України Володимира Зеленського є втягуванням Польщі у війну з Росією.

Давайте говорити відверто:  чого хоче Зеленський. Він хоче, щоб Польща збивала ракети над Україною, тобто хоче, щоб Польща вступила у війну, тобто хоче, щоб Польща воювала з Росією, – зазначив віцепрем’єр, додавши, що Польща має допомогти Україні вижити, проте польські політики не повинні вести країну до війни з Росією.

Він також висловився щодо відносин України та Польщі та відповів на запитання, чи чесно українська влада поводиться щодо Польщі. Таке ж запитання радіостанція поставила своїм слухачам.

У мене таке враження, що останні слова з вуст президента Зеленського не гідні політика, який багато чим зобов’язаний Польщі. Ми передавали техніку, громадяни дбали про біженців. Польща – великий друг України, логістичний хаб. Мені здавалося, що в таких ситуаціях потрібно говорити комусь «дякую», а не вимагати, — сказав політик.

В опитуванні 93% радіослухачів висловили таку ж позицію. Лише 7% вважають, що Київ справедливий щодо Варшави.

Із закликом до Польщі збивати російські ракети, які прямують до польської території, поки вони ще перебувають в українському повітряному просторі, звертався президент України Володимир Зеленський.  Глава МЗС Польщі Радослав Сікорський заявляв, що Польща та інші країни, які межують з Україною, мають «обов’язок» збивати російські ракети, що наближаються до їхнього повітряного простору, навіть якщо НАТО виступає проти такої дії. Згодом речник МЗС прокоментував цю заяву, наголосивши, що вона є особистою думкою Сікорського.

Коментуючи 4 листопада у телеінтерв’ю можливість збиття російських ракет, які летять у бік Польщі, ще до того, як вони зайдуть на польську територію, Радослав Сікорський назвав це питання «дискусійним» і припустив, що воно буде розглянуте на майбутньому засіданні оборонного альянсу НАТО наступного тижня.