Про це йдеться в конфіденційному звіті, який отримало видання Politico.

Секретна версія «Інтегрованої стратегії для країни» майже втричі довша за опубліковану місяць тому на сайті Державного департаменту США.

Корупція

Як пише видання, у конфіденційній версії довгострокового плану США викладаються численні кроки, які Вашингтон робить, щоб допомогти Києву викорінити посадові злочини та іншим чином реформувати низку українських секторів. У ньому наголошується, що корупція може змусити західних союзників відмовитися від боротьби України проти вторгнення Росії, і що Київ не може відкладати зусиль у боротьбі з корупцією.

«Сприйняття корупції на найвищому рівні», як йдеться у конфіденційній версії документа, «може підірвати довіру української громадськості та іноземних лідерів до уряду воєнного часу».

Адміністрація Байдена хоче, щоб в Україні не було корупції, зокрема тому, що на кону її гроші. Однак говорити про це публічно США не наважуються з кількох причин: не бажають підігравати критикам американської допомоги Україні та не хочуть, щоб європейські країни вслід за США змінили своє ставлення до такої підтримки.

Реформа апарату національної безпеки

У конфіденційній версії також є такі цілі США, як допомога в реформуванні апарату національної безпеки України. Вашингтон очікує на «децентралізований, толерантний до ризику підхід до виконання завдань» і зменшення «можливостей для корупції». Американська стратегія також передбачає перехід українських військових до стандартів НАТО.

Одним із найочікуваніших кроків, перелічених у конфіденційній версії, є те, що Міноборони України «створить професійний молодший офіцерський і сержантський корпус зі стандартною доктриною і принципами НАТО».

Навіть формат і зміст українських оборонних документів повинні«відображати термінологію НАТО», йдеться в конфіденційному розділі стратегії.

Ще одна ціль — створити план опору на національному рівні. Імовірно, це натяк на те, що звичайні українці протистоятимуть окупантам, якщо росія захопить більше територій, ніж зараз.

США також хочуть, щоб Україна виробляла власну військову техніку, тобто створила «внутрішню оборонну промисловість, здатну задовольнити основні потреби», і середовище, яке стимулюватиме оборонні й технологічні стартапи.

Деолігархізація

Представники США стурбовані роллю олігархів в українській економіці. 

Так, у відкритій частині стратегії йдеться: «Деолігархізація, особливо енергетичного та гірничодобувного секторів, є ключовим принципом для відновлення кращої України».

Показниками успіхів стануть «суттєві реформи щодо децентралізації контролю над енергетичним сектором».

Допомога українським інституціям

Сполучені Штати прагнуть допомогти українським інститутам зміцнити свій потенціал нагляду. Перелічені цілі включають все: від допомоги місцевим органам влади в оцінці корупційних ризиків до реформ у кадрових службах.

Як приклад можна навести стратегію, в якій йдеться про те, що США допомагають Рахунковій палаті України покращити її аудиторську та пов’язану з нею роботу, частково для того, щоб вона могла відстежувати пряму бюджетну підтримку зі Сполучених Штатів.

Конфіденційна частина закликає фінансову систему України «збільшити кредитування для стимулювання розширення бізнесу» і знизити роль держави у банківському секторі.

Американські чиновники допомагають Україні переслідувати воєнні злочини у власній судовій системі. Серед етапів покращення є відбір понад 2 000 нових суддів і розв’язання проблеми з більше ніж 9 000 скарг на неправомірну поведінку суддів.

Орієнтація на Захід і розвиток звʼязків зі США

Вашингтон вважає, що Україна зможе інтегруватися до Європи й наростити звʼязки зі США завдяки англійській мові. Сполучені Штати пропонують допомогу Міністерству освіти, щоб викладання англійської було на вищому рівні, ніж зараз.

Стратегія також передбачає відновлення дипломатичної присутності США в Україні, розширивши її за межі Києва до таких міст, як Львів, Одеса, Харків та Дніпро.

Нагадаємо

Так, 25 вересня Білий дім надіслав Україні листа із реформами, які потрібно впровадити для отримання допомоги. Наступного дня Сполучені Штати офіційно підтвердили, що надіслали на розгляд України та міжнародних донорів перелік «пріоритетних реформ».

А вже 28 вересня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що пані посол Сполучених Штатів Бріджит Брінк офіційно передала для обговорення пропозиції щодо реформ.

Водночас керівник Офісу президента України Михайло Подоляк наголосив, що список пріоритетних реформ для якнайшвидшої інтеграції в Європу, є саме пропозицією, а не ультиматумом.

Фото: Getty Images