У Верховній Раді триває день голосувань з призначення нових очільників міністерств. Наразі вже відомо, що Ольга Стефанішина очолить Міністерство юстиції та одночасно з цим матиме посаду віцепрем’єрки з відновлення — міністерки розвитку громад і територій України. Міністерство закордонних справ очолить Андрій Сибіга, а Міністерство розвитку громад і територій України — Олексій Кулеба.

Хто вони та що про них відомо, розповідаємо в матеріалі КИЇВ24.

Андрій Сибіга: від Туреччини до Офісу президента та крісла міністра МЗС

Андрій Сибіга у 1997 році закінчив Львівський державний університет ім. Франка, спеціаліст з міжнародних відносин та перекладач з англійської мови, якою вільно володіє. У 1997 був аташе, третім та другим секретарем відділу державно-правових питань Договірно-правового управління M3C України.

З 1998 по 2002 був першим та другим секретарем посольства України в Республіці Польща, пізніше був першим секретарем відділу правового та гуманітарного співробітництва Управління європейської інтеграції M3C України. До 2006 року очолював відділ міжнародно-правового співробітництва Договірно-правового управління M3C України.

У 2005-2006 роках — начальник відділу міжнародного права та законодавства в галузі зовнішньої політики Договірно-правового департаменту M3C України. Потім до 2008 року був заступником директора Договірно-правового департаменту M3C України.

У 2008 Сибіга став радником-посланником посольства України в Польщі, а у 2012-2016 роках був директором Департаменту консульської служби M3C України.

КИЇВ24

23 серпня 2016 Андрій Сибіга став Надзвичайним і Повноважним Послом України в Туреччині. Цю посаду Сибіга очолював до травня 2021 року, після чого перейшов до Офісу президента України, де був заступником Андрія Єрмака. 12 квітня 2024 року Андрій Сибіга був звільнений з цієї посади. 12 квітня 2024 року став першим заступником міністра закордонних справ України. 

5 вересня 2024 року Андрій Сибіга очолив МЗС України — за його призначення проголосували 258 народних депутатів. Варто зауважити, що Андрій Сибіга має два ордени “За заслуги” II та III ступеня.

Ольга Стефанішина: від приватного адвоката до міністра євроінтеграції

Свою карʼєру Ольга Стефанішина розпочала у 2006 році, займалася приватною юридичною практикою. У 2007 перейшла на посаду керівника відділу з питань правового забезпечення європейської інтеграції в Державному департаменті з питань адаптації законодавства, де працювала до 2010 року.

До 2015 Ольга Стефанішина працювала в Департаменті міжнародного права та Департаменті європейської інтеграції у Мінʼюсті України. З березня по грудень 2017 року Стефанішина була директором Урядового офісу з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів. У грудні 2017 року призначена на посаду генерального директора Урядового офісу питань європейської та євроатлантичної інтеграції секретаріату.

КИЇВ24

Потім на деякий час пішла з політики та до 2020 року працювала у приватній юридичній фірмі “Ілляшев та партнери”. У 2019 балотувалася до Верховної Ради, але до парламенту не пройшла. Проте у політику повернулася  4 червня 2020 року Ольга Стефанішина стала віцепремʼєр-міністеркою з питань європейської та євроатлантичної інтеграції й обіймала цю посаду до 2024 року.

5 вересня парламент призначив Ольгу Стефанішину міністеркою юстиції, при цьому залишивши її віцепремʼєркою з євроінтеграції. Рішення підтримали 253 депутати.

Корупційний скандал

Під час роботи у Міністерстві юстиції Ольга Стефанішина втрапила у корупційний скандал, повʼязаний з міністеркою Оленою Лукаш. Стефанішина була однією з посадовців, які займалися тендером на проведення трьох порівняльних досліджень українського законодавства з європейським. За це Мінʼюст заплатив 2,5 млн гривень. Журналісти зʼясували, що одна сторінка аналізу коштувала від 1,4 тисячі до 4,5 тисячі гривень. Також висловлювалися застереження щодо якості виконаних робіт.

У жовтні 2019 року Стефанішиній було висунуте звинувачення у розкраданні або розтраті державних коштів в особливо великих розмірах групою осіб. У ЗМІ стверджували, що підрядниками до тендеру були обрані некомпетентні люди. При цьому наукові державні установи пропонували провести таке дослідження безоплатно.

Сама Стефанішина 15 червня 2020 року заявила, що ця справа “перебуває без руху всі роки  — бо жоден притомний слідчий або прокурор не наважився давати їй хід”, що було неправдивою інформацією. Вже 26 вересня 2023 року Вищий антикорупційний суд провів підготовче судове засідання у справі.

Олексій Кулеба: від викладача до міністра

Олексій Кулеба у 2005 році закінчив КНЕУ ім. Гетьмана та став магістром з міжнародної економіки. До 2008 навчався в аспірантурі Національної академії державного управління при президентові України, наразі має ступінь кандидата наук.

Політичну діяльність почав у 2010, коли став депутатом Ржищівської міської ради Київської області. Був помічником депутата Київської міської ради на громадських засадах, а у 2016-2017 роках радником генерального директора комунального підприємства з охорони, утриманню та експлуатації земель водного фонду “Плесо”.

КИЇВ24

В листопаді 2019 року Кулебу призначили директором Департаменту міського благоустрою Київської міської державної адміністрації, а у 2021 Олексій Кулеба став заступником голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень. Напередодні повномасштабної війни президент України Володимир Зеленський призначив Кулебу очільником Київської ОДА, але після вторгнення РФ його перевели до групи позаштатних радників очільника КОВА. Проте вже з серпня 2022 повернули на посаду керівника області.

У січні 2023 Олексій Кулеба також перейшов до Офісу президента, ставши заступником голови ОП замість Кирила Тимошенка.