Тож нумо розбирати відмінності між значеннями слів “яблучний”, “яблуневий” і шукаємо правильні контексти використання.
Перш за все варто зрозуміти, що обидва слова активно побутують в українській мові, але мають різні тлумачення, відповідно за кожним з них закріплена окрема функція. Хибно вважати лексему “яблучний” росіянізмом, її будова цілком відповідає нормам солов’їної.
Запам’ятаймо, яблучний — прикметник до слова яблуко, тобто це той, що стосується яблука як фрукта, виготовлений з яблук, містить у собі яблуко. Наприклад, яблучний сік, яблучний нектар, яблучний квас, яблучний пиріг, яблучна кислота, яблучний оцет, яблучний смак.
Приклади:
1- Для приготування яблучних пирогів краще обирати більш солодкі сорти яблук (фруктів).
2- Справжній яблучний сік має доволі кислий і терпкий смак.
3- Яблучний оцет можна використовувати як маринад або додавати в соуси чи приправи.
Зокрема, Спас, який відзначають 6 серпня, називають саме яблучним, адже це свято пов’язане безпосередньо з яблуком. У цей день віряни приносять до церкви яблука. Люди вірять, що освячені плоди приносять удачу та допомагають бажанням здійснитися.
Звернімо увагу на правопис прикметника “яблучний”, у слові не повинно з’являтися жодної літери О, яблочний — помилка, українською буде через у, яблучний.
Натомість яблуневий — це той, що стосується яблуні як дерева, складається з яблунь, має багато яблунь, зроблений з деревини яблуні. Яблуневий цвіт, яблуневий сад, яблунева гілка, яблунева кора, яблуневе стебло, яблуневий листок, яблуневий стіл, яблунева міль.
Приклади:
1- Обожнюю наш яблуневий сад, який виплеканий дідусем.
2- У традиційний український вінок дівчата часто вплітали яблуневий цвіт.
3- Дерево, уражене яблуневою міллю, скидає до 90% зав’язі.
Звернімо увагу: окремі слова можуть поєднуватися і з прикметником яблучний, і яблуневий. Наприклад, кажемо “яблучний запах”, якщо говоримо про аромат самого фрукта, а сполука “яблуневий запах” з’явиться тоді, коли маємо на увазі пахощі дерева чи всього саду.
Отже, пам’ятаймо про багатогранність української мови, продовжуймо боротися за існування рідного слова й обов’язково поборемо…все вороже!
Автор: Ірина Коваленко