За даними Національного банку, минулого року на 1 мільйон гривневих банкнот припадало приблизно 2,1 купюри фальшивки. А отже рівень підроблення грошей залишався низьким у порівнянні із 2020-м роком. А проте, злочинці й надалі промишляють підробками.
Які купюри найлегше підробити : фальшивки, що зустрічаються найчастіше
За підсумками 2023-го найчастіше виявляли фальшивки номіналами 100, 200 та 500 гривень. Щоправда, не нових зразків. Віталій Ковтонюк, головний фахівець відділу дослідження і захисту грошей департаменту грошового обігу НБУ, розповів, що переважна більшість фальшивих банкнот, що були вилучені з обігу — це купюри старого зразка: 2003-2007 років.
Підробки банкнот старого зразка мають низьку якість. Приймати їх можуть тільки касири торговельних установ, у разі власної неуважності. Зловмисники намагаються імітувати ультрафіолетовий захист, але він може бути імітований лише частково, тож передає не в повному обсязі ті кольори, які є у справжніх банкнотах.
Банкноти нового зразка підробити важче, проте не неможливо
Водночас банкноти нового зразка підробляють найменше і за підсумками 2023-го року таких виявили лише 18% від загальної кількості вилучених підробок. Тож, на 1 млн справжніх банкнот нового зразка кількість підроблених становила лише 0,4 банкноти. Що ж до купюр старого зразка, то виявляли їх найчастіше під час інкасації готівки.
Одначе навіть такі дані нагадують нам про заходи безпеки. Бо, приміром, у минулі роки фальшивки знаходили навіть у банкоматах. Траплялися поодинокі випадки виявлення підробок і в терміналах. Пояснюється це технічними можливостями самого пристрою.
Як самостійно перевірити банкноту, якщо вона викликає сумніви
Найпростіше перевірити купюру тактильно, пояснює Віталій Ковтонюк. Адже на дотик справжня банкнота — значно відрізняється від звичайного паперу.
Коли ми беремо купюру в руки, то одразу відчуваємо банкнотний папір та «штрихаті» елементи друку, які виконані за спеціальною методикою. Крім цього, відчувається й товстий шар фарби на поверхні.
Існує ще один дієвий спосіб. Трохи змінивши кут нахилу банкноти до джерела світла, ви можете перевірити оптичні елементи захисту купюри: цифрове позначення номіналу та наявність спеціальних зображень, що змінюють колір. Цікаво, що на грошах нової серії, подібні зображення навіть мають кінетичний ефект — вони починають рухатись. Зверніть увагу й на захисну стрічку на великих купюрах: там «ховаються» фонові зображення, які мають аналогічний ефект. (за умови, що банкнота справжня).
Є ще один етап перевірки проти світла: ідеться про наявність повністю зануреної в товщу паперу захисної стрічки, на якій можна побачити в прямому та перевернутому вигляді зображення цифрового позначення номіналу, напису «ГРН» та зображення малого Державного Герба України.
А от якщо ви таки стали жертвою шахраїв — вирушайте до банку, щоб здійснити більш точну перевірку. Щоправда, у випадку, якщо банкнота дійсно виявиться фальшивою — у вас її вилучать. Та хвилюватися не варто: якщо такі гроші потрапили до вас випадково, без злочинного умислу з метою отримання прибутку, кримінальна відповідальність вам не загрожує. Щоправда, обставини появи у людини такої банкноти та збуту правоохоронці таки з’ясують.
Також варто пам’ятати, що на сайті регулятора розміщена вся інформація що стосується зразків банкнот всіх номіналів та елементів їхнього захисту. Тож, ви завжди маєте можливість детально порівняти ту чи іншу купюру.