Але яка іноземна БМП країни НАТО найкраще проявила себе на фронті, йшлося у матеріалі КИЇВ24.

Швеція, Німеччина, Сполучені Штати. “CV”, “Мардер” і “Бредлі”. За всі роки війни ЗСУ отримували десятки у деяких випадках і більше сотні бойових машин піхоти, не враховуючи радянські БМП. Саме західні сучасні аналоги вперше воювали у масштабній війні. Ще й проти Росії. Мова піде про М2А2 “Бредлі”.

Насправді “Бредлі”вже все сказала сама про себе. Про це свідчить відео, на якому американська БМП вперше в історії знищує надсучасний російський танк Т90-М «Прорив».

«Перше – дистанція була мінімальна. Навідник оператор прийняв абсолютно оптимальне рішення. Саме перше, шо він зробив – засліпив екіпаж. Він зміг вогнем знищити головки прицілів. І, відповідно, навідник оператор не зміг вести вогонь у відповідь», – коментує відео фахівець з бронетехніки Микола Саламаха.

Знищити танк, для БМП важке завдання, якщо говорити саме про удар з гармати. Насправді це не єдиний бій “Бредлі”проти російських танків. Вони траплялись регулярно. Були і спалені Т80 і Т72. Основи російської армії. Але спалений «Прорив» облетів всі світові ЗМІ. Чудова робота екіпажу 47-ої бригади.

«А далі він почав стріляти в погон башти. Це місце башти між корпусом. А коли ворог почав відходити, то там ще й дісталося в борт. І я підозрюю, що могли загорітися елементи, які були в динамічному захисті, тому що просто так на рівному місці вогню відкритого на броні точно не буває», – пояснює знищення танка Саламаха.

Зрештою російський «Прорив» доконав. І це враховуючи, що на “Бредлі”стоїть 25-міліметрова гармата М242 Бушмастер із закріпленими двома стрічками боєприпасів для швидкого переходу на інший тип боєприпасів. До прикладу в німецького “Мардер”а 30-міліметрова гармата. В шведської СV90 взагалі потужна 40 міліметрова.

«Калібр гармати це не основне в системі озброєння. В калібрі  25 мм американці мають широкий сипектр снарядів. В тому числі і оперені бронебійно підкаліберні снаряди. При чому саме осердя зі збідненого урану», – розповів експерт.

Окрім цього в гармати хороша швидкість стрільби. 200 пострілів за хвилину. Вже на іншому відео два російські БТР-82А із десантом їдуть штурмувати позиції ЗСУ. Але їх зустрічає “Бредлі”, яка фактично розбирає ці два БТРи і починає відпрацьовувати по російській піхоті, якій вже ніде дітись.

Окрім гармати в “Бредлі”ще стоїть протитанковий комплекс TOW-2, який теж неодноразово відпрацьовував по російській броні.

Американська машина після досвіду війни в Іраку пройшла ряд модифікацій. Власне ЗСУ отримують версію М2А2.

«Шикарна гармата. При чому має 2 модифікації, спочатку була гармата. Потім зробили важчий ствол. Збільшили покращення тепловіддачі від ствола при стрільбі чергами. Перше, покращили командну керованість, встановили крім систем глобального позиційного керування систему позиціонування інерційну», – розповів про модифікацію Саламаха.

Якщо говорити про захист, то американці, звичайно, готували цю машину для протистояння із радянською бронетехнікою. Проти російських танків та аналогічних БМП. Не говорячи вже про російські БТРИ.

«Основний калібр на полі бою це буде радянська 30-мм автоматична гармата 2а42 і треба створювати машину, яка буде в базовій комплектації захищена від цього калібру з відстані 300 м і більше. Лобова броня “Бредлі”відразу витримувала калібр 30 мм бронебійний радянської 30-мм гармати і її клонів, різні країни випускають, аналоги є. І як мінімум 14.5 мм по бортах і кормі», – пояснює експерт.

Якщо порівнювати “Бредлі”з його ровесником – німецьким “Мардер”ом (обом машинам близько 30 років), то навіть німецькі інструктори, які навчали наші екіпажі на “Бредлі”визнали, що в американської БМП переваг все ж більше. Порівнювати із значно новішою шведською CV90, яку почали випускати всередині 90-тх нарвряд можна. Там взагалі 40 міліметрова гармата і її називають кращою БМП світу. Але саме “Бредлі”справді припала до душі українським екіпажам.

«Дійсно, якщо брати ті 4 складові, які вжливі для БМП – вогнева потужність, маневреність, захищеність і командна керованість, всі ці 4 складові в БМП “Бредлі”набагато кращі ніж в БМП радянського випуску, ніж БМП “Мардер” і не набагато поступаються CV90», – каже Саламаха.

Ще нюанс у тому, що Україна отримала близько 300 одиниць “Бредлі” та понад 150 БМП “Мардер”. А от шведських cv-90 мали отримати 51 одиницю. Вони і дорожчі. Тому враховуючи, кількість, якість і реальні відеофакти з фронту. Тут безумовно, перемога за американською “Бредлі”.

Андрій Стельмах