Вулиця Новикова-Прибоя, що на столичній Оболоні, тепер називається на честь української поетеси, дитячої письменниці та журналістки – Ірини Жиленко. Радіопрограма «Назва має значення» на «Радіо Київ – 98 FM» розповідає історію вулиці.
Її дитинство припало на Другу світову війну, у якій вона втратила обох батьків. Юність і решту життя Ірина прожила в Києві. У своїх спогадах писала про русифікацію столиці – про те, що українською в Києві розмовляти було соромно. Вона все життя згадувала вчительку української мови й літератури, якій завдячувала своєю україномовністю.
Перший вірш Ірина Жиленко написала у 8 років. Іронізувала, мовляв, відкрила в собі цей дар після того, як впала з дерева, начитавшись книжок про Тарзана.
І, на щастя, цей дар не зник – Ірина писала до кінця життя. Вона стала справжньою українською інтелігенткою та брала активну участь у культурному відродженні Києва шістдесятих років.
А ще, мала бурхливу історію кохання з письменником Володимиром Дроздом.
Він у першу ж зустріч сказав Ірині, що одружиться з нею, а вже через місяць вони подали заяву до РАГСу. І прожили разом щасливе життя, хотілось би сказати. Але сталась Росія. У роки репресій над інакодумцями родина Дроздів-Жиленко зазнавала утисків, результатом яких було «заслання» до армії Володимира Дрозда, звільнення з роботи Ірини Жиленко та заборона на друк творів обох письменників.
Та попри це Ірині Жиленко за життя вдалося видати близько двадцяти збірок віршів, творів для дітей та книг спогадів. За окремі з них мисткиня отримала визначні літературні премії. Твори поетеси виходили в перекладі багатьма мовами світу, а на її лірику написано чимало пісень.
Сьогодні твори Ірини Жиленко входять до шкільної програми, тож тепер молоде покоління українців буде більше знайоме з тими, чиїми іменами названі вулиці, якими ходимо щодень.
Фото: соцмережі