Вони ледве тримаються на ногах від виснаження та недоїдання, багато хто з абияк залікованими пораненнями, та в усіх без винятку – в очах знову засяяв промінчик надії, адже наші вояки вижили й повертаються з російського полону. І такі зустрічі – дуже чуттєві. Навіть суворі чоловіки, загартовані війною, часто не можуть втримати сліз від розуміння того, що вони знову на рідній землі. Хоча і змучені, та живі. Під час одного з останніх обмінів, з російського полону вдалося врятувати 65 чоловіків, більшість з яких ворог захопив на найбільш важких ділянках фронту: поблизу багатостраждального Бахмуту та Соледару.

«Мають повертати усіх. Раді вітати вас. Дякую, що витримали, вижили. Це дуже важливо– привітав визволених українців представник пресслужби Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов.

Одні із найважчих обмінів, яких вдається досягнути, – повернення додому азовців. Тож, коли у вересні вдалося обміняти командирів легендарного полку, – це було небувале досягнення. Їх фактично вирвали з лап смерті, бо окупанти мали наміри публічно стратити наших героїв. Загалом, тоді з тимчасово непідконтрольної нам території повернулися 215 українських військових.

«Пане Президент, шановні українці, я безмежно вдячний за те, що нас повернули. Дякую, просто емоції переповнюють. Дякую від всього складу Збройних сил, від морських піхотинців, які захищали Азовсталь», – звернувся до Президента та всього українського народу Сергій Волинський, командир 36-ї окремої бригади морської піхоти ВМС ЗСУ.

Емоції зашкалюють у всіх, коли додому повертаються українські захисниці. Під час великого обміну додому повернулися 108 жінок. Серед звільнених – 11 офіцерок та 85 рядових та сержанток. 37 з них — раніше були евакуйовані з Азовсталі. Загалом тепер вдома 179 колишніх бранок Кремля.

«Ми до останнього не вірили. Поки не сіли в автобуси, не перетнули кордон. Взагалі не вірилося!» – не стримує сліз колишня полонена Вікторія

Не забуває Україна і про в’язнів, які потрапили за російські ґрати ще задовго до початку відкритої агресії в лютому 22-го. У межах «жіночого обміну» 17 жовтня 2022 з полону повернули активістку з Новоазовська Людмилу Гусейнову. Загалом, вона провела в донецькому СІЗО три роки і 13 днів…за дописи в соцмережах.

«Просто за 5 років з 14 по 19 вони знайшли близько 50 епізодів, і з них більшою часткою я просто лайкнула, які вони рахують, що підпадають під їхню статтю “екстремізм, непризнання влади, шпгунство. Те, що вони інкримінують це в нормальному демократичному суспільстві не те, що смішно, це нікчемно», – ділиться своїми емоціями звільнена з російського полону Людмила Гусейнова.

Левова частка звільнених розповідають історії перебування в полоні, що жахають. Окупантам наплювати на елементарні права людини і, на відміну від усього цивілізованого світу, Женевські конвенції для РФ – наче порожній звук.

«Військовополонені мають утримуватися окремо від кримінальних злочинців. В РФ цього ми, на жаль, не бачимо. Там українці утримуються переважно в СІЗО. Це люди, яким не надали базову медичну допомогу, люди в дуже складному стані, вони знаходяться і дуже багато з анорексією. Про деяких ми не знаємо до останнього, не знаємо, чи вони в полоні і тільки по факту звільнення ми розуміємо, де вони знаходилися», – розповідає Петро Яценко, речник координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.

Для України ж російські військовополонені – цінний ресурс. Адже кожен з них – частина обмінного фонду, який необхідний для повернення наших героїв додому. І поки українських бранців катують та тримають у нелюдських умовах, окупанти в полоні утримуються в окремому таборі, регулярно харчуються, можуть грати у футбол, шахи, читати книги й телефонувати рідним.

«Тут вже все тепленьке, свіже, готове. Звісно, не порівняти з польовими умовами. Чудова домашня їжа!» – зізнаються російські військовополонені.

Російські ж перемовники постійно намагаються маніпулювати інформацією та тиснути на родичів і друзів українських полонених. Усе це – заради того, аби збурити суспільство й примусити сім’ї бранців виходити на мітинги. Та, зазвичай, наші люди на такі провокації не ведуться. Спеціально для вирішення питань з бранцями та зниклими безвісти в Україні діє Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими. Робота з повернення наших бійців та цивільних, яких загарбники утримують силою, не припиняється. І головна мета незмінна – визволити всіх.

Олександр Храпач