Про винаходи, які можуть зберегти життя військових та пришвидшити контрнаступ, йшлося у сюжеті КИЇВ24.

«Лапа», «Кабан», «КРІП-А» – такі грізні назви мають вселяти страх у нашого ворога, і саме тому їх носять винаходи, що створили для українських захисників. Свої прототипи інженери представили на фестивалі інновацій в КПІ. Одразу впадає в око броньоване колесо, яке створила команда Костянтина Сілюченка.

«Це жорстка вставка всередині колеса. Після пробиття машина упирається, покришка завжди буде на місці. Машина може їхати, вона не сідає на обод, покришка на місці і вона їде. Невелика втрата по ходу, але їде», – розповів він про розробку.

З такими колесами група можна відмовитися від запасок, не зупинятися близько 2 годин після пробиття та евакуювати автомобіль з поля бою. На жаль, 50% автівок, які приганяють волонтери захисникам доводиться лишати через пробиту покришку. 4 броньованих колеса коштують 3000 доларів, втім можуть врятувати не лише пікап, а й людей всередині.

На фестивалі представлений наземний дрон «Роботрек» здатний перевозити до 300 кг. Втім на практиці виявилося, що він навіть тягне авто вагою 2 тони.

«В нас чомусь люди, коли кажуть про дрони, думають тільки про дрони, які літають. Але дрони, які літають не можуть виконувати дуже багато завдань. А ці дрони перекривають оту частину наземну, яка ще є», – пояснив Костянтин Киричук, засновник компанії з виробництва електротранспорту.

«Роботрек» здатен майже в автоматичному режимі вивозити з поля бою поранених або транспортувати БК. Оператор визначає точку А і Б, а дрон самостійно їде до пункту призначення і назад. Дальність зв’язку складає від 3 до 10 км, а заряду вистачає на 6 годин. За бажання на Роботрек можна встановити кулемет чи Стугну. Аналоги такого дрона коштують в 6-10 разів дорожче українських, ціна яких близько 300 тисяч грн.

«Життя одного бійця, якщо прибрати людський фактор, і якщо порахувати суто гроші, то виплати по смерті бійця набагато більші, і затрати набагато більші ніж втрата одного дрона», – каже розробник.

Команда Костянтина до повномасштабного вторгнення займалась виробництвом електротранспорту, а тепер збирає наземні дрони, такі як «Роботрек» і «Лапа».

Ще одного гусеничного помічника для саперів розробив Денис. 10 одиниць таких дронів вже використовуються ЗСУ на фронті. Військові постійно контактують з виробниками, кажуть що покращити, і зазначають: якби було більше техніки, наступ пішов би набагато швидше.

Цього року кількість учасників фестивалю інновацій у КПІ рекордна. Українські інженери продовжують вражати новими розробками, серед яких антиснайперський шолом «Побратим», система зв’язку для артилерійських підрозділів «КРІП-А» та чимало інших проєктів авіаційної та космічної галузі.

Пріоритетами розробок для України залишаються системи для протидії російській РЕБ, прилади космічного спостереження та дрони. Зараз науковці працюють над цим невпинно, адже певні: аби перемогти, ми маємо стати смарткраїною.

Святослав Тромса