Про це розповів міністр енергетики України Герман Галущенко в ефірі телемарафону.

Ключове те, що відбувся черговий — восьмий, блекаут на ЗАЕС. Кожний блекаут це загроза аварії, це ситуація на межі повторення Фукусіми (мова про аварію на АЕС в Японії 2011 року, що відбулась через землетрус, і це була найтяжча ядерна аварія з часів Чорнобильської катастрофи 1986 року, – ред.) в Україні.

Вночі на Запорізькій атомній електростанції стався вже восьмий блекаут, а це загроза не тільки для України, але й для країн-сусідів. Міністр наголосив, що дана ситуація вимагає більш жорсткої реакції на дії Росії в районі ЗАЕС.

За його словами, масштаби наслідків у разі аварії на АЕС можуть бути великі. Галущенко повідомив, що прораховувались можливі наслідки аварії у 2022 році на станції – тоді йшлося про розповсюдження радіації, зокрема, на Крим та на частину сусідів України. Зокрема під радіацію можуть потрапити Румунія та Туреччина.

Розрахунки цього року показували, що вибух радіації піде більше на західну частину України та на країни, які межують з нами на західному кордоні. Це дуже небезпечна ситуація взагалі.

Він зазначив, що електропостачання на ЗАЕС відновлено, проте треба враховувати, що ЗАЕС є найбільшою в Європі атомною станцією з 6 блоками, і це значно підвищує ризики будь-якого інциденту.

Нагадаємо, на ЗАЕС стався повний блекаут вночі 2 грудня. Це створює загрозу ядерній і радіаційній безпеці на станції.

Що відомо про ситуацію на ЗАЕС

У липні Росія перевела четвертий енергоблок ЗАЕС у стан «гарячий зупин». Це є грубим порушенням вимог експлуатації.

Також стало відомо, що на 4 енергоблоці ЗАЕС стався інцидент із витоком води з першого контуру в другий. Унаслідок виведення 4-го енергоблока окупованої ЗАЕС у «гарячий» стан в порушення умов ліцензії та вимог «Енергоатому» стався інцидент із витоком води з першого контуру реактора в другий. Радіологічного викиду в довкілля не було.

19 вересня стало відомо, що окупанти облаштували катівню для співробітників на ЗАЕС. Від початку окупації Енергодару та ЗАЕС російські окупаційні сили ведуть системну кампанію викрадень, катувань та вбивств співробітників станції.

27 вересня міністр енергетики України Герман Галущенко заявив, що російські окупанти можуть створити умови, які призведуть до ядерного інциденту вже після звільнення ЗАЕС. За словами Галущенка, ситуація довкола окупованої АЕС є досить напруженою і становить потенційну загрозу для ядерної безпеки не тільки України, але і всього європейського континенту.

14 листопада на ЗАЕС стався частковий блекаут. Як відомо, відбулося знеструмлення на шостому енергоблоці ЗАЕС. Запустились дизель-генератори й системи безпеки, які працювали протягом 90 хвилин.

Крім цього, тимчасово окупована російськими військами Запорізька АЕС цілий день перебувала на межі чергового блекауту 26 листопада. В цей час станція отримувала зовнішнє живлення від єдиної доступної резервної лінії електропередачі.