Про це в інтерв’ю РБК-Україна розповіла перша заступниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олена Крамаренко.
За її словами, певний час вода була непридатною. Однак нині забруднення цих річок вже не фіксують.
Ситуація стабільна. Вода зараз має природний колір, без специфічного запаху. Замору риби також не бачимо, а показники якості води характерні для цього періоду року.
Заступниця міністра пояснила, що показники якості води, розчиненого кисню покращуються та досягають норми.
Водночас Держрибагентство і Держекоінспекція й нині моніторять стан вод.
У зв’язку зі стабілізацією стану перейшли від щоденного відбору проб до щотижневого для проведення досліджень. Також річку Десна насичують киснем за допомогою аераційних установок. Тому зараз вже точно можна сказати, що ситуація стабільна.
Також Крамаренко додала, що нині не потрібно додаткових дій, щоб очищувати воду.
Повітря вже стало прохолоднішим, тобто вода охолоджується, і насичення води киснем відбувається природним шляхом. Але науковими установами, які входять до науково-технічної ради Міндовкілля, напрацьовується план дій для оздоровлення річок Сейм та Десна.
Також міністерство розробляє сценарій реагування на подібні надзвичайні ситуації.
Забруднення Десни та Сейму
28 серпня у затоці річки Десна на Київщині виявили небезпечні отруйні речовини. Вони стікали по течії з російського кордону. На засіданні Київської обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій ухвалили рішення заборонити купатися та ловити рибу в Десні.
30 серпня перший заступник міністра захисту довкілля Олександр Краснолуцький розповів, що річку Сейм могли забруднити речовини, які потрапили з Росії. У Міндовкіллі вжили низку заходів, щоб забруднена вода не дісталася великих міст України, зокрема Києва. 16 вересня Міндовкілля повідомило, що забруднення дісталося Київщини, але в меншій концентрації.
Проте після 10 вересня фахівці почали фіксувати нові забруднення водоймищ. 23 вересня забруднення фіксували на Сумщині.
Крім того, 10 вересня експерт мережі захисту національних інтересів “АНТС” та еколог Олег Листопад в ефірі КИЇВ24 розповів, що викид забруднення у Десну відбувся з цукрового заводу у селищі Тьоткіному Курської області РФ. Пізніше цього ж дня цю версію підтвердив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
А 7 жовтня організація WWF-Україна повідомила, що забруднення річок Сейм та Десна на Чернігівщині призвело до масового мору риби, серед якої — червонокнижні осетрові. Зокрема, тоді було зафіксовано загибель стерляді — представника осетрових, який знаходиться на межі зникнення в Україні.
Також 14 жовтня міністерка захисту довкілля та природних ресурсів Світлана Гринчук розповіла, що забруднення річок Сейм і Десна на Чернігівщині та Сумщині завдало збитків довкіллю на понад 530 мільйонів гривень. Вона додала, що забруднення цих річок не дійшло у небезпечній концентрації до Київської області.
Міністерка також наголосила, що відомство порушує на міжнародних майданчиках цю тему, щоб привернути увагу спільноти. А також посадовці працюють над комплексним планом, який міститиме реагування на подібні ситуації та алгоритм дій.