Про це розповіла в ефірі КИЇВ24 виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації Анна Дерев’янко.
Економічне бронювання — дуже важливий аспект для прозорого бізнесу, адже ми на сьогоднішній момент вже бачимо, що проблема кадрів є проблемою номер один для багатьох бізнесменів. Та це ми кажемо про сумлінний бізнес, який платить податки до державної казни і створює офіційні робочі місця. Тому економічне бронювання в будь-якій моделі, яка була викладена, зареєстрована в парламенті, в принципі нашим сумлінним бізнесом приймалася.
Однак вона зазначила, що економічне бронювання не має замінити поточний принцип критичності. Це означає, що воно має бути додатковим інструментом, щоб компанії могли забронювати критично важливих для них працівників підприємств.
Тому що поточна система бронювання передбачає віднесення до принципу критичності, і ти маєш забронювати тільки половину своїх працівників, які підлягають мобілізації. Але другу половину потенційно можна було б якимось чином, хоча б частину, забронювати, якщо буде принцип економічного бронювання.
В Україні повідомили про нібито призупинення бронювання від мобілізації: що відомо
Нагадаємо, що 9 жовтня видання The Page написало про те, що Міністерство економіки та Міноборони готуються внести зміни щодо бронювання працівників від мобілізації. Їх планували розглянути на найближчому засіданні Кабміну.
Зазначається, що відповідно до нового рішення, у разі виявлення фактів необґрунтованого бронювання від мобілізації для військовозобов’язаних анулюють відстрочку від призову на військову службу.
Крім того, до 15 листопада 2024 року можуть зупинити визначати підприємства, установи та організації, які є критично важливими для функціонування економіки, гарантування життєдіяльності населення в особливий період та для забезпечення потреб Збройних сил, інших військових формувань.
Також 9 жовтня “Економічна правда” писала, що бронювання працівників критично важливих підприємств від мобілізації в Україні призупинили через реакцію президента Володимира Зеленського на кількість людей, які мають відстрочку.
“Президент був на нараді. Обурювався, що забронювали 1,5 мільйона”, — пояснив співрозмовник “Економічної правди” причину ухвалення відповідного рішення.
Натомість ввечері 9 жовтня перший заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк заперечив, що економічне бронювання військовозобов’язаних призупинять. Він розповів, що в Україні проведуть аудит критично важливих підприємств до 15 листопада 2024 року. До цієї комісії мають включити військових. Бронювання від мобілізації працівників підприємств переглянуть, якщо компанія виявиться “не критично важливою для держави”.
До слова, 14 жовтня у Європейській Бізнес Асоціації повідомили, що український бізнес почав скаржитися на те, що підприємства не можуть ще раз підтвердити статус критично важливих. Саме це має дозволити продовжити бронювати працівників від мобілізації.
Зазначається, що станом на середину 2024 року 86% опитаних компаній мають працівників, які служать у Збройних силах України. У понад половини підприємств, а саме 52% — кількість мобілізованих досягає 10% від загальної кількості військовозобов’язаних. У 28% організацій кількість мобілізованих сягає 10-20%, у 6% – 20-40%.
Водночас 46% компаній мають критичних для роботи фахівців, яких мобілізували або які добровільно пішли на фронт. Серед них є керівники, інженери, ІТ-фахівці, водії, електрики, механіки, оператори виробничих ліній.