Про це він заявив журналістам у Брюсселі.

Україна, Литва, Латвія та Естонія вже публічно оголосили про бойкот засідання у Північній Македонії. Однак, за словами очільника МЗС, це не повний список міністрів, які не приїдуть.

Він зауважив, що має підтвердження від чотирьох колег, які уникнуть участі у спільному засіданні у Скоп’є.

Є чотири країни, які заявили, які не будуть на міністерському засіданні ОБСЄ. Але є також міністри, які підійшли до мене і сказали, що вони тут є, а там їх не буде, але не хочуть це заявляти публічно. Є також ті міністри, хто буде у середу на вечері, де Лаврова не буде, але не будуть на самому засіданні у четвер.

При цьому Кулеба зауважив, що не має наміру критикувати Північну Македонію за її рішення запросити Лаврова на зустріч і видати йому візи, яке і призвело до відмов міністрів.

На його думку, згода Північної Македонії на участь глави МЗС РФ у міністерському засіданні ОБСЄ, а також згода багатьох міністрів на поїздку до Скоп’є продиктовані спробою подолати кризу в організації.

Є низка країн, які вважають, що на цей крок треба йти, щоб урятувати організацію від колапсу та розвалу.

Він нагадав, що Росія шантажувала ОБСЄ і погрожувала не підтримати нове головування та заблокувати затвердження керівників органів ОБСЄ у разі, якщо з Лаврова не знімуть обмеження.

Утім, на думку українського МЗС, це не врятує організацію від кризи, яка загрожує її існуванню. Натомість він запропонував перезаснувати організацію, або знайти шлях вигнати Росію.

Бойкот зустрічі ОБСЄ

Зустріч міністрів закордонних справ країн-членів ОБСЄ у Північній Македонії має відбутися 30 листопада – 1 грудня в Скоп’є. Водночас речник МЗС України Олег Ніколенко заявив, що Україна бойкотуватиме засідання ОБСЄ у Північній Македонії через те, що Росія зловживає платформою ОБСЄ.

Так, 21 листопада РФ разом із Білоруссю наклали вето на затвердження Естонії наступним головою ОБСЄ у 2024 році. Москва ще з 2020-го неодноразово виступала проти такого призначення, посилаючись на те, що Естонія є членом НАТО. На тлі спротиву РФ Мальта отримала пропозицію взяти на себе головування в ОБСЄ у 2024 році.  Та 24 листопада Росія на засіданні дипломатів ОБСЄ у Відні також заблокувала обрання Мальти державою, яка головуватиме в Організації у 2024 році.

Своєю чергою, Болгарія вирішила відкрити свій повітряний простір для літака міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова, щоб він потрапив на зустріч ОБСЄ. Крім Лаврова, до складу російської делегації ОБСЄ також увійде речниця МЗС Росії Марія Захарова, яку називають «рупором кремлівської пропаганди».

Міністри закордонних справ Литви, Латвії та Естонії заявили, що також не братимуть участі у зустрічі ОБСЄ, оскільки на неї приїде Лавров.

При цьому головний дипломат ЄС Жозеп Боррель поїде на міністерську зустріч ОБСЄ у Скоп’є, щоб, за його словами, представити погляди Європи й опонувати наративам Росії.

У засіданні також візьме участь Держсекретар США Ентоні Блінкен.