Про це на засіданні уряду 14 листопада повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Він подякував українським військовим, завдяки яким став можливим запуск тимчасового чорноморського коридору, і підтвердив проходження цим шляхом 100 суден із зерном. Вони вивезли з українських портів понад 3,7 млн тонн продукції.
Стратегічно важливий напрямок — це вільна навігація в Чорному морі. За результатами домовленостей президента України Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Великої Британії Ріші Сунака Україна спільно з пулом британських страхових компаній утворила спеціальний механізм. Він дозволить зробити знижку на вартість страхування від воєнних ризиків для експортерів усієї продукції з України. Це зробить чорноморський коридор доступнішим для ширшого кола експортерів.
19 липня стало відомо, що Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія та Словаччина підписали спільну декларацію щодо продовження заборони на ввезення зерна з України після 15 вересня.
13 вересня в ЄС заявили, що для продовження заборони експорту з України не має підстав.
14 вересня парламент Болгарії зняв заборону на імпорт українського зерна.
15 вересня Європейська комісія вирішила не продовжувати обмеження на імпорт української сільськогосподарської продукції після 15 вересня.
Тоді ж Польща заявила, що ігноруватиме відповідне рішення ЄС.
Крім цього, 16 вересня Уряд Словаччини вирішив, що заборона на імпорт пшениці, кукурудзи, насіння ріпаку та соняшнику з України триватиме до кінця року.
У відповідь у Кабінеті Міністрів України заявили про готовність заборонити імпорт деяких товарів із Польщі, Словаччини та Угорщини, якщо ці країни не погодяться зняти односторонньої заборони на імпорт української агропродукції.
21 вересня стало відомо, що Польща готова до пошуку компромісу щодо імпорту українського зерна.
22 вересня було анонсовано візит прем’єра Румунії до України з метою завершити переговори щодо імпорту зерна.
На цьому тлі Україна, п’ять сусідніх країн та інші держави-члени ЄС зустрінуться 28 вересня у Брюсселі для розв’язання «зернової» проблеми.
24 вересня стало відомо, що Польща підготувала транзитні коридори для українського зерна.
26 вересня український уряд ухвалив постанову про новий механізм верифікації та узгодження аграрного експорту до Болгарії, Румунії, Угорщини, Польщі та Словаччини.
Водночас 27 вересня прем’єр Польщі заявив, що країна може запровадити ембарго на інші продукти з України.
Вчора, 3 жовтня, Литва погодила коридор для транзиту українського зерна до портів країн Балтії. Слід зазначити, що перед цим ветеринарний, санітарний та фітосанітарний контроль зерна, що прямує в порт Клайпеди (Литва) перенесли з українсько-польського кордону до цього ж порту. Це має пришвидшити транзит територією Польщі.