У столичному будинку-музеї Миколи Лисенка відкрилася унікальна експозиція. У центральній залі  – найцінніший експонат. Невеликий аркуш паперу з нотами, який без вагань можна назвати однією зі сторінок світової музичної біблії. Бо під склом – оригінал рукопису пісні «Щедрик», створений нашим композитором Миколою Леонтовичем. Уперше в Україні, з нагоди 145-річчя від народження великого українського композитора, оригінал рукопису урочисто презентували на загал. «Щедрик» – це всесвітньо відомий твір для хору, який був створений на початку XX століття. Після гастролей хору Олександра Кошиця в країнах Європи в 1919 році та в США в 1922 році, «Щедрик» став знаним не тільки в Україні, але й у всьому світі.

«В проміжку між 1902 роком і до 1916-го Леонтович працював над цією мелодією. Відповідно, можна вважати, що презентацію цієї пісні є 1916 рік. Але потім ця пісня і далі продовжувала існувати і з 1919 року вона офіційно вноситься до планів капели Кошиця для того, щоб її вже виконувати на широкий загал і презентувати пісню з високої сцени», – розповідає Ольга Ковалевська, провідний науковий співробітник музею видатних діячів української культури.

Після того, як у 1936 році популярний американський композитор українського походження Петро Вільговський написав низку англійських текстів до композиції «Щедрик», його англомовна версія стала однією з найпопулярніших різдвяних пісень у світі. У наші часи «Щедрик» можна почути в усіх куточках світу англійською, німецькою, іспанською, японською, й іншими мовами.

«Сучасними словами «Щедрик» – це як наш культурний Байрактар, який має влучити в ціль, а тобто в серце і душу кожної людини за кордоном, кожного нашого партнера і ще раз довести, що Україна це незалежна країна, яка не просто 30 років виборювала незалежність, а 100 років назад вже була незалежною країною з незалежною культурою», – переконана заступниця голови КМДА Ганна Старостенко.

«Навколо таких рукописів просто створюються музеї. Які означають історію української державності, української культури і музики», – каже заслужений артист України Олесь Санін.

Також на виставці представлено унікальну колекцію європейських афіш хору Олександра Кошиця із фондів Слов’янської бібліотеки Національної бібліотеки Чеської Республіки. Матеріали вперше експонуються в Україні й містять згадки про прем’єру «Щедрика» у Відні, Парижі, Женеві та інших європейських містах, задовго до появи пісні в США. Деякі з них оформлені в синьо-жовтих кольорах й оздоблені тризубом.

Дійсно, «Щедрик» сміливо можна назвати музичною візитною карткою українського мистецтва, яка буде звучати десятиліттями в усьому світі.

Олександр Храпач