Про це йшлося у сюжеті КИЇВ24.

Син Віри Литвиненко Азовець Вектор 8 років свого життя віддав війні з росіянами. Ще у 2015 році він добровольцем вступив до лав Азову. А боротьбу почав й того раніше — студентом у 2013-му був активним учасником Революції Гідності. Вектор загинув захищаючи Маріуполь 23 березня 2022 року.

Звістка про смерть – це лише початок страшного болісного шляху, який доводиться переживати рідним. Наступний крок – дочекатися тіла. Тіло Вектора разом з іншими довгий час залишалося на Азовсталі.

 «В одному мішку могли бути і цивільні, і рештки тварини. Ну, тобто вони таким чином обміни робили, і звісно ніяких сподівань не було на якусь відкриту труну. Чи взагалі це було за щастя, якщо буде хоч щось від твоєї дитини», – каже мати героя.

14 жовтня 2022 року родина Литвиненка отримали звістку, що є збіг ДНК.

«У нас було прощання, кремація в київському крематорії, 5 листопада, нам вдалося попрощатися. Рік урна з прахом зберігалась тимчасово в Київському крематорії, зараз нам прийшлось вже забрати її до дому. Ми чекали обіцянок держави, що буде створено національне військове меморіальне кладовище, але досі обіцянки лишились, обіцянками і тепер урна зберігається у нас вдома», – розповіла пані Віра.

Історія Віри Литвиненко не унікальна, сотні родин змушені вдома зберігати прах своїх дітей, бо не мають можливості їх гідно поховати.

У жовтні 2022 року було створено державну установу «Національне військове меморіальне кладовище». Перший план меморіалу передбачав поховання на території урочища “Лиса гора”. Втім, таке місце розташування спричинило протести екологів. Тож у березні 2023 року Мінветеранів і Мінкультури пропонує, як альтернативу заповідник Биківнянські могили. Місце погоджують всі міністерства, Уряд, родини і депутати Верховної ради. Та закон не підписав президент.

Натомість уряд у серпні 2023 року пропонує нове місце для Військового кладовища, тепер у Фастівському районі, поблизу селища Гатне. Ідея не подобається родинам киян. Вони вимагають гідного поховання в межах міста, як було заплановано спершу. Кияни навіть виходять на акції протестів. Київрада підтримує сім’ї і звертається до президента та Уряду з вимогою вжити заходів щодо розв’язання цих питань

«Ми зверталися і пропонували 4 локації для розміщення національного військового кладовища, кожна з яких опрацьовувалася урядом. Я переконаний, що Національний військовий меморіал має знаходитися на території столиці, у Києві, щоб віддати належну шану полеглим захисникам та захисницям України», – наголосив на засіданні міської ради мер Києва Віталій Кличко.

Чи то нардепи дослухалися до колег, чи почули побажання родин, але законопроєкт Уряду про перенесення Національного меморіалу до Гатного не підтримали в парламенті. З іншого боку — питання знову зависло в повітрі. І обіцянки почати гідно ховати наших героїв вже наприкінці цього року знову перетворилися на попіл.

«Це йде така неповага і я думаю, що це держава в цьому сенсі дуже недопрацьовує. Якщо це не злочин, то це неповага 100% як до родин, так і до військових», – вважає мати Вектора Віра Литвиненко.

Виправити ситуацію може підпис президента на законопроєкті 9240 про створення Національного військового кладовища у Биківні.

Наталія Бєлогурова