Чи дотримають обіцянку цьогоріч? І чому так необхідно врятувати цю оазу? Про це йшлося в сюжеті телеканалу «Київ».

«50 років тому було великим це озеро, раніше цієї середини не було, була вода. Це давно було,  коли я ще в школу ходила»,  – говорить місцева мешканка пані Ніна, показуючи на перешийок суші, який розділив озеро надвоє.

І якщо одна частина водойми ще нагадує озеро, то інша – це вже брудне болото.

Магічні властивості своєму Синьому Озеру місцеві приписують через його тектонічне походження. За легендою, воно утворилося ще в Льодовиковий період під час зсуву тектонічних плит. Доказом цієї версії може слугувати наявність на дні мергелевих, супіщаних відкладень так званої синьої глини, який і надає незвичний відтінок водоймі.

Колись місцеві мешканці навіть приходили сюди намазуватись синьою глиною в лікувальних цілях.

Ще в довіднику «Київ» за 1982 рік площа унікальної водойми вказувалася, як 15 гектарів. Уже у 2018 році офіційний паспорт говорить про 2,8. Причин висихання кілька: і глобальне потепління, і безперервне з 1980 року будівництво на берегах водойми, що погіршило доступ ґрунтових вод.

«Відсутність наповнення за рахунок ґрунтових вод – це одна з причин обміління, а також є природне висихання озера у зв’язку з високими температурами. Тобто не вистачає ґрунтових вод», – пояснив заступник начальника управління екології та природних ресурсів КМДА Володимир Дундар.

Активісти не один рік просять врятувати унікальну водойму. Нещодавно зареєстровано відповідну петицію на сайті Київради. В Управлінні екології та природних ресурсів КМДА знають про проблему.

Ще у 2021 році була замовлена відповідна наукова експертиза, на підставі якої вже розроблений проєкт «порятунку» водойми. ЇЇ не просто розчистять, а мають поглибити на 5 метрів.

«Проєкт передбачає закриття однієї частини водойми, перекачування води в іншу частину. також умовно штучне перенесення всієї живності в ту половину, в якій буде вода. Проведення розчистки води і потім в зворотному порядку передбачається перенесення всіх живих істот до тієї частини, розчистка іншої частини і вже потім відновлення повноцінне самого водного об’єкта», – розповів Дундар.

Якщо ґрунтових вод буде недостатньо, планують облаштувати свердловини з ручною регуляцією, аби додавати необхідну кількість води в озеро. Проєкт готовий і справа лише за рішенням депутатів Київради. Якщо вони його схвалять, то вже влітку цього року розпочнеться довгоочікуване відновлення Синього Озера.

Наталія Бєлогурова