Більше про це йшлося у сюжеті КИЇВ24.

На початку січня навколо пошкодженого купола Будинку вчителя встановили каркас із труб та накрили плівкою. Утворена таким чином теплиця дає змогу виконувати ремонт купола пропри несприятливу погоду.

Директор Будинку вчителя Олег Стешук стежить за ремонтом щодня. Буває по 5 разів на добу вилазить драбиною якнайвище, аби побачити, як купол повертається до свого оригінального вигляду, який був до 10 жовтня 2022 року. Того дня, одна з ракет впала на перехресті вулиць Володимирської та бульвару Тараса Шевченка, за 60 метрів від Київського будинку вчителя.

КИЇВ24

«Тут все було всипане уламками від вибуху… …стирчали в даху. Проблема була весь цей час,  в першу чергу, швидко накрити», – пригадує він.

Від потужного вибуху 400 квадратних метрів скла, яке вкривало купол розлетілися на друзки. Кілька тонн уламків впали на нижній вітраж і потрапили до головної зали. Пошкодження були вражаючими. Тривалий час не вдавалося знайти меценатів, які погодилися б допомогти з відновленням купола, та врешті дехто відгукнувся, коли дізнався, що в цій будівлі 100 років тому проголосили українську незалежність.

Будинок вчителя був зведений ще 1912 року. Це пам’ятка архітектури і водночас пам’ятка історії національного значення, тому для початку відновлення потрібен був детальний проєкт реставрації купола. Та врешті Всесвітній фонд пам’яток підписав меморандум з управлінням освіти КМДА і в січні розпочав монтаж скляних елементів.

«Фактично кожна секція купола має свої персоніфіковані розміри. При монтажі розмічається посадкове місце, робиться лекало, везеться на підприємство, вирізається гартоване скло, привозиться. Але їх складають по сектору. Якщо дивитися на схему, видно, що кожне наступне скло має відхилення десь пів сантиметра, десь 3 міліметри, десь п’ять, десь сантиметр», –  розповів Стешук.

Монтаж мають закінчити за 4 місяці. Загартоване скло, товщиною 6 мм зможе витримати практично всі типи навантаження і прослужити 30-40 років.

Нині будівлю законсервували: вікна намертво заклеїли дерев’яними щитами, частину меблів передали до інших закладів освіти, а книжки та цінні об’єкти культурної спадщини заховали, зокрема і унікальний «Апостол» 1654 року, що зберігався в Педагогічному музеї. Усі працівники чекають на відновлення купола, а після перемоги України сподіваються стати свідками відродження Будинку вчителя.

«Одна із задумок, в цій будівлі створити цифрову педагогічну бібліотеку з виходом на країни Європи, на Сполучені штати, усюди, де є певні досягнення в системі освіти, щоб київський вчитель, і не тільки київський, мав доступ цього ресурсу безкоштовно», – поділився планами директор Будинку вчителя.

Святослав Тромса