В Україні рекомендують максимально обмежити користування електроприладами. Особливо заощадливим потрібно бути у вечірню годину пік – з 17:00 до 23:00. Це зменшить навантаження на енергосистему й дозволить скоротити період віялових відключень. Та далеко не весь бізнес вирішив економити. Чому вивіски й ілюмінація досі яскраво світяться та хто вже вимкнув під світку – йдеться у сюжеті телеканалу «Київ».

У Києві напівтемні вулиці, але освітлення задля економії працює далеко не на повну потужність. Вечірні сутінки міста розрізають вивіски магазинів, кафе, салонів краси.

От, наприклад, гірлянда однієї з кав’ярень на Подолі яскравою загравою повністю освітлює фасад будівлі. Артем – бариста у цьому закладі, пояснює, що ілюмінація – вказівка керівництва. «Мені так сказало керівництво. Я за економію електроенергії вдома в мене також постійна економія», – каже Артем.

У ще одному закладі на Подолі світяться вивіски, гірлянди та неонова реклама у деяких вікнах. Працівниця ресторану Катерина пояснює: намагаються економити електроенергію, однак бояться, що через вимкнену рекламу їх не побачать. «Бачте, ми тут вимикаємо, а там вмикаємо. Економимо як можемо, але треба якось звертати на себе увагу», – розповідає Катерина.

Ще в одному кафе пообіцяли вимкнути декоративне освітлення. Використовують його, бо на вулиці темно, – пояснюють у закладі. «У нас немає ліхтаря, нічого поруч. Зараз (гірлянду – ред.) будемо відключати», – сказали у закладі.

Інша ситуація з рекламними конструкціями. Близько 95% сітілайтів, скролів, відеобордів почали вимикати після 5-ї вечора, пояснює директор компанії з розміщення зовнішньої реклами Юрій Чаруха.

«Ми прийняли рішення вимикати взагалі всі рекламні конструкції, особливо цифрові, з 5-ї години вечора до 6-ї години ранку. Тобто, по всьому Києву всі цифрові екрани вимикаються. І не тільки нашої компанії, а всі компанії які входять до Асоціації зовнішньої реклами вимикають свої конструкції», – роз’яснює Юрій Чаруха.

У середньому один відеоборд споживає п’ять кіловатів за годину. За добу такий екран “з’їсть” 120 кіловатів. Тому економія від вимкнення відеобордів велика, зазначив Юрій Чаруха.

«У нашої компанії в Києві 45 екранів. Якщо підрахувати в місяць економію, то це буде приблизно десь 50 тисяч кіловат. А взагалі в Києві понад 500 екранів. Якщо приблизно порахувати економію то це буде десь буде з пів мегавата», – пояснює Юрій Чаруха.

Загалом у Києві близько 5-ти тисяч рекламних конструкцій. Якщо усіх їх вимикати на ніч – економія буде відчутною: близько одного мегавата за місяць. Саме оператори зовнішньої реклами одними із перших організовано погодились на економію, додає начальниця управління з питань реклами КМДА Оксана Поліщук.

«Власники рекламних конструкцій білбордів, сітілайтів, цифрових екранів – ми їм дуже вдячні. Вони вимикають, ми всі це бачимо, електронні конструкції, які розміщенні по місту», – акцентує Оксана Поліщук.

Офіційної заборони вмикати вивіски, гірлянди, рекламні конструкції немає. Це лише рекомендація як державної, так і місцевої влади. Бо ж третина українських теплоелектростанцій і централей пошкоджені. І щоб не сидіти у темряві і збалансувати ситуацію з електропостачанням потрібно економити.

Чи виконує бізнес рекомендацію – гарний маркер, який показує соціальну відповідальність підприємців, продовжує Оксана Поліщук.

«Це говорить про соціальність того чи іншого бізнес. Тому я б хотіла, щоб кожен ставився до цього з точки зору чим він може допомогти. Я звертаюсь до власників всіх магазинів всіх салонів у сфері побуту. Будь ласка, у часи пік – з 17-ї години, вимкніть свої вивіски, вимкніть свої рекламні конструкції! Допоможіть місту вистояти в ці непросто часи для того, щоб ми мали можливість і ви мали можливість працювати надалі», – резюмує Оксана Поліщук.

У столиці таки запровадили віялові відключення світла. Кожен із нас може допомогти зменшити тривалість обмежень. Вимикайте електроприлади вдома та на роботі. Для бізнесу – не використовуйте підсвітку вивісок, фасадів, гірлянд, рекламних конструкції. Кожен збережений кіловат – це внесок у нашу перемогу.

Богдан Бур’яненко

Фото: скріншот