Про це дипломат повідомив під час брифінгу 30 січня, передає Reuters.
На наступний день після перемовин зі своїм українським колегою Денисом Шмигалем Петер Сійярто зазначив, що якщо Київ виконає умови Будапешта, це створить «чистий аркуш» у двосторонніх відносинах. Він також зауважив, що це дозволить провести зустріч лідерів країн на найвищому рівні.
Однак Сійярто додав, що «попереду довгий шлях».
Міністр також підтвердив зміну позиції та вказав, що угорський уряд відкритий для використання бюджету Євросоюзу для запропонованого пакета допомоги Україні у розмірі 50 мільярдів євро, якщо він переглядатиметься щорічно і потребуватиме одностайності.
Зустріч Зеленського та Орбана: що відомо
Нагадаємо, що минулого року прем’єр-міністр Угорщини Орбан погодився на двосторонню зустріч з президентом України Зеленським. Це будуть перші особисті перемовини між двома лідерами від початку повномасштабної російської агресії.
Повідомлялося, що наразі триває діалог між Офісом президента та міністерством закордонних справ Угорщини. Вони начебто разом обирають зручну дату для сторін для проведення перемовин.
Однак, вони навряд чи відбудуться найближчим часом, адже спочатку Україна має виконати всі умови Угорщини, зауважив Сійярто.
Переговори в Ужгороді: про що домовилися представники Україні та Угорщини
Нагадаємо, що переговори міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, керівника Офісу президента Андрія Єрмака та міністра зовнішньої економіки й закордонних справ Угорщини Петера Сійярто в Ужгороді тривали більш як 6 годин.
Значна частина перемовин була присвячена саме питанню нацменшин. Угорський міністр перерахував перелік питань, які з точки зору угорської сторони потребують або роз’яснення, або уточнення, або додаткового вирішення на рівні підзаконних актів.
Своєю чергою, очільник українського МЗС Дмитро Кулеба наголошував, що українська сторона налаштована на остаточне врегулювання суперечки з Угорщиною щодо прав нацменшин. Країни створять спільну комісію, яка за 10 днів представить список невирішених питань.
У діалозі, зі свого боку Сійярто заявив, що Будапешт хоче повернення для угорської меншини Закарпаття прав, які вона мала до 2015 року.
Кулеба також подякував угорській стороні за гуманітарну допомогу, яку вона надає Україні, прихисток українських громадян, зокрема дітей, та лікування поранених українських військовослужбовців в Угорщині.
Крім того, Кулеба позитивно оцінив рішення Угорщини піти на компроміс на засіданні Європейської Ради у грудні 2023 року, яке дозволило відкрити переговори про членство України в ЄС.
Також дипломати обговорили питання секторального співробітництва, зокрема проєкти у сфері логістики, розвитку транспортного сполучення, енергетичних проєктів, проєктів на фінансовому ринку.