Про це повідомляє “Судово-юридична газета” з посиланням на законопроєкт Кабміну.

Міноборони пропонує змінити порядок постановки на військовий облік призовників і скасувати комісії з питань взяття на військовий облік призовників.

Пропонується виключити норми про те, що органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, заклади освіти щороку зобов’язані подавати до ТЦК списки громадян, які підлягають взяттю на військовий облік призовників.

Натомість подання відомостей про себе покладається на призовника.

Що пропонує законопроєкт

У законопроєкті пропонується встановити, що щороку з 1 січня до 31 липня громадяни України чоловічої статті, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, беруться на облік призовників із внесенням відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів шляхом:

  • проходження електронної ідентифікації та уточнення своїх персональних даних засобами Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;
  • особистого прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з поданням необхідних документів, перелік яких установлюється Міністерством оборони України.

Що буде, якщо відмовитись

Якщо особа цього не зробить, доведеться сплатити штраф від 17 тисяч грн до 25,5 тисячі гривень.

Однак є поважні причини непроходження електронної ідентифікації:

  • хвороба громадянина;
  • перешкода стихійного характеру;
  • проживання (перебування) під час дії особливого періоду на тимчасово окупованій території України чи на території, де ведуться бойові дії;
  • інші обставини.

Як пояснювала заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко, хлопці від 17 до 25 років будуть ставати на облік як призовники без відвідування ТЦК та медичної комісії.

Братимуть і жінок

Також уряд пропонує брати жінок, які добровільно пройдуть базову військову службу, на військовий облік військовозобов’язаних.

Нагадаємо, що з 17 липня змінилися правила оновлення документів для усіх військовозобовʼязаних українців. Що зміниться та що потрібно знати про нові правила, ми писали ТУТ.

Які документи повинні носити із собою військовозобов’язані чоловіки та жінки

В умовах воєнного стану в Україні військовозобов’язаним жінкам достатньо мати при собі лише паспорт, який на вимогу уповноваженої особи вони мають пред’явити. Паспорт може бути як у паперовому вигляді, так і як ID-картка, а також електронний паспорт у застосунку “Дія”.

Військовозобов’язані чоловіки, окрім паспорта, повинні при собі мати військово-обліковий документ. Його можна отримати в ТЦК, а після змін у законодавстві з 18 травня 2024 року — у ЦНАПах або мобільному застосунку “Резерв+”.